Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
Gdy znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, a wciąż masz przed sobą wiele lat spłacania kredytu mieszkaniowego, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To rozwiązanie również dla osób, które sprzedały mieszkanie, na które wzięły kredyt, ale kwota sprzedaży nie była wystarczająca, aby spłacić kredyt w całości. Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
W jaki sposób działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
Warto wiedzieć, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa na zasadzie organizacji pomocowej, do której można wystąpić o pożyczkę do 2 tysięcy złotych miesięcznie maksymalnie na okres 36 miesięcy. Wówczas fundusz analizuje zasadność prośby i jeżeli przychyli się do wniosku, otrzymane finanse nie są przelewane bezpośrednio do kredytobiorcy, ale od razu na spłatę kredytu. Głównym organem zawiadującym funduszem jest Bank Gospodarstwa Krajowego i to on przelewa określone pieniądze na konta kredytodawców. Dużym plusem jest to, że raty, które powstają, są rozłożone na długi czas, dlatego na przykład kredyt hipoteczny stanowi o wiele mniejszy problem finansowy. Jednak, mimo że przez jakiś czas spłata nie jest konieczna, zadłużenie nie zostanie anulowane, co przypomina nieco wakacje kredytowe.
Jakie są obowiązki przy korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Warto wiedzieć, że korzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to nie tylko same przywileje i pomoc. Kredytobiorcy są zobowiązani do informowania banku o zmianach sytuacji finansowej, jeśli na przykład znajdą pracę (w przypadku osób bezrobotnych). Należy pamiętać, że pomoc nie jest przyznana na stałe i jeśli fundusze kredytobiorcy się zmienią, bank może zadecydować o zakończeniu wsparcia.